Czy cannabis pomaga w leczeniu choroby Crohna?

Czym jest choroba Crohna?

Medyczna nazwa tej choroby brzmi choroba Leśniowskiego – Crohna. Schorzenie jest przewlekłe i wyjątkowo uciążliwe, ponieważ dotyczy układu pokarmowego. Choroba Crohna należy do grupy schorzeń określanych mianem nieswoistych zapaleń jelit. Na chorobę Crohna chorują osoby młode, mające od 15 do 25 lat. Zdiagnozowanie jej, rozpoznanie i leczenie jest bardzo ważne. Zaniedbana może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, jak na przykład niedrożność jelit. Choroba Crohna atakuje na ogół wybrany odcinek przewodu pokarmowego. U większości pacjentów jest to końcowy fragment jelita cienkiego i początkowy jelita grubego. Objawy choroby są bardzo przykre. Pacjenci zmagają się z przewlekłymi biegunkami, wymiotami i bólami brzucha. Pojawiają się również wzdęcia, podwyższona temperatura, bóle głowy, osłabienie, zmęczenie, a nawet problemy ze skórą. Lekarze do dziś nie znają przyczyny tej choroby i nie bardzo wiedzą jak ją leczyć.

Cannabis, charakterystyka

Cannabis, to inaczej konopie indyjskie, czyli zioła, których skład chemiczny jest bardzo bogaty i złożony. Niezwykłe właściwości tych ziół znane są i wykorzystywane przez ludzkość ot tysiącleci. Konopie wykorzystywano jako środek na poprawę nastroju, a także przynoszący ulgę w różnych dolegliwościach. Naukową wiedzę o cannabis przyniósł wiek XX, w którym naukowcy dokładnie przyjrzeli się tym roślinom.

Chemia cannabis

Cannabis są wyjątkowe pod względem chemicznym. Rośliny te zawierają flawonoidy, terpeny, kwasy kannabinoidowe i kannabinoidy. Kannabinoidy są związkami, których nie znajdziemy w innych roślinach. Ich budowa jest charakterystyczna, a działanie na człowieka bardzo różne. Konopie indyjskie zawierają psychoaktywny kannabinoid, który nosi nazwę tetrahydrokannabinol THC. Związek ten jest sprawcą haju, czyli stanu w jakim znajduje się człowiek po wypaleniu skręta, a czasami już po jednym buchu, czyli zaciągnięciu się aromatycznym dymem. THC wnika do mózgu już podczas palenia jointa. Pod jego wpływem mózg zaczyna pracować inaczej. Na haju człowiek jest rozweselony, rozluźniony i zrelaksowany. Czuje się szczęśliwy i zadowolony. Ma dużo pozytywnej energii, jest twórczy i kreatywny. Chętnie rozmawia z ludźmi, bawi się i śmieje. Wydawałoby się, że THC daje same pozytywne efekty. Niestety tak nie jest, ponieważ związek ten uzależnia psychicznie. W cannabis obecne są również niepsychoaktywne kannabinoidy, takie jak kannabidiol CBD. Związki te wykorzystuje się w celu łagodzenia objawów wielu ciężkich i przewlekłych schorzeń. Próby wyizolowania tych związków i wykorzystywania ich w lecznictwie nazywamy marihuaną medyczną.

Czy cannabis pomaga w leczeniu choroby Crohna?

Na to, by stwierdzić, że tak jest, jest stanowczo za wcześnie. W Izraelu przeprowadzono eksperyment kliniczny, w którym wzięło udział 21 osób chorych na to schorzenie. Przez osiem tygodni połowa paliła dziennie dwa jointy z placebo, a połowa dwa jointy z marihuaną. Była to mieszanka suszu o wysokiej zawartości THC i niskiej zawartości CBD. Po ośmiu tygodniach u pięciu osób zaniknęły objawy choroby, a u kolejnych pięciu objawy te istotnie się zmniejszyły. Jedno i drugie zaobserwowano w grupie uczestników palących marihuanę. To jednak zbyt mało, by uznać cannabis za lek na chorobę Crohna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *